TEKLİF İSTEME
FORMU
0212 356 4646
iletisim@teslakom.com
Sıkça Sorulan Sorular
Viprinet çalışma prensibinin detayları nelerdir?

Multichannel VPN Router ile veri merkezinde bulunan Multichannel VPN Hub arasında 6 taneye kadar fiziksel WAN bağlantısı (ADSL, 3G, 4G, uydu vs.)  ile  SSL tünel oluşturulur. Bu tünel içerisinde Viprinet’in sadece bu amaç için geliştirilmiş bonding tekniği ile  hatlar birleştirilir. Router ile Hub arasındaki bağlantı SSL ile şifrelenir. Gerçek interent bağlantısı Hub üzerinde başlar. Buna ilave olarak, Hub Viprinet tarafından kurulan şirket ağı için birleşme noktasıdır. Hub trafiği ilgili ağlara yönlendirir, NAT yapar veya  internet ya da şirket ağı ile arabağlantı noktası oluşturur.

Neden 2 cihaza ihtiyaç duyuyoruz?

Multichannel VPN Router ve Multicahannel VPN Hub isimli 2 cihaza ihtiyaç duyarsınız çünkü şifrelenmiş VPN tüneli bu 2 cihaz arasında kurulur. Veriler farklı bağlantılar birleştirilerek Viprinet’in eşi benzeri olmayan tekniği ile bu cihazlar arasında taşınır. Dolayısıyla veri paketleri router tarafından parçalanırken Hub tarafından parçalar birleştirilir. 

Viprinet sisteminin load balancing’den farkı nedir?

Tek bir oturum için maksimum bant genişliği fiziksel hattın bant genişliği ile doğrudan alakalıdır. Load balancing yönteminde maksimum bant genişliği, bant genişliği en yüksek hattın hızı ile sınırlıdır. Viprinet birleştirilen tüm hatların downstream ve upstream yönünde bant genişliklerini toplar.

Örnek olarak: Bir ofis internete 1x16 Mbps ADSL ve 2x8 Mbps ADSL ile bağlanmış olsun. Load balancing ile bir kullanıcı en iyi ihtimalle 16 Mbps kullanır, Viprinet ise 32 Mbps’ye kadar hız sağlar. Buna ilave olarak bir bağlantı koparsa load balancing yönteminde oturum kapanır ve o hattı kullanan kişilerin yeniden oturum açması gerekir. Özellikle online bankacılık gibi işlemlerde yeniden oturum açılması gerekir.  Viprinet sayesinde tek bit hattın bağlantısı kesilse bile sadece bant genişliği azalır, oturum kapanmaz.

Viprinet VPN ne kadar güvenlidir?

Viprinet SSL tabanlı, 256Bit AES ile şifrelenmişbir tünel kullanır ve veriyi 6 veya daha fazla bağlantıya dağıtır. Paket bütünlüğü SHA-1 ile garanti altına alınır. Tüneldeki veriye ulaşmaya çalışan biri altı farklı şifrelenmiş veriye aynı anda ulaşmak, şifreyi çözmek ve sonrasında parçaları doğru olarak birleştirmek zorundadır.

Viprinet ile ne kadar bant genişliği kullanabilirim?

Maksimum bant genişliği kullanılan router’a  ve bağlantıların hızına bağlıdır. Multichannel VPN Hub’lar 2 Gbps’ye kadar hızları destekler. Multichannel VPN Router ise maksimum 200 Mbps bonding kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla bir şube maksimum 200 Mbps hıza ulaşabilirken merkezde Multichannel VPN Hub 5010 bant genişliğini tam olarak kullanan 10 şubenin bağlantısını sonlandırabilir. Bu sayı ise pratik olarak yüzlercedir çünkü şubeler hiçbir zaman aynı anda maksimum bant genişliğini kullanmazlar.

Multichannel VPN Hub kullanmadan bonding yapılabilir mi?

Hayır. Tek bir internet bağlantısı bile VPN tünelin kurulması için Multichannel VPN Hub’a ihtiyaç duyar.

Harici G.SHDSL veya Metro Ethernet bağlantılarını Multichannel VPN Router ile kullanabilir miyim?

Evet. Harici G.SHDSL modem ya da Metro Ethernet switch’i Gigabit Ethernet Modül ile Multichannel VPN Router’a bağlayabilirsiniz.

Multichannel VPN Router’ı 3G/4G USB dongle ile kullanabilir miyim?

Hayır. 3G ve 4G bağlantılar için Viprinet tak-çıkar modemlerin mobil operatörlere ait SIM kartlar ile kullanılması gerekir.

Birleştirilecek bağlantıların statik IP’li olması mı gerekiyor?

Hayır. Viprinet VPN operasyonunda statik IP orijinal fonksiyonunu kaybeder. Statik IP seçeneği gerekmesi halinde HUB üzerindeki IP’lerden sağlanır.

Viprinet sistemi neden diğerlerinden daha üstündür?

Load balancing ya da WAN dengeleme bağlantının tamamen kesilme ihtimalini azaltır fakat HTTPS oturumlarının kapanmasını engelleyemez. Sadece Viprinet teknolojisi oturumların kapanmasını engeller çünkü tüm bağlantıları tek bir hatta birleştirir. Eğer bir bağlantı koparsa tek hissedeceğiniz bağlantı hızının azalması olur.

Viprinet’i bu kadar özel kılan nedir?

Patentli Viprinet prensibi farklı bağlantıları (ADSL, 3G, 4G, vb.) birleştirerek hızlı ve erişilebilirlik oranı yüksek tek bir hatta dönüştürür.

VoIP kullanırken dikkat etmemiz gereken bir durum var mı?

Farklı ADSL bağlantılarını VoIP yaparken kullanmakta genellikle problem çıkmaz. VoIP için önemli olan nispeten garantili ve düşük gecikme seviyesine sahip bağlantıların kullanılmasıdır. Bu ayarlamalar Viprinet QoS ayarları ile rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Farklı bağlantıların farklı gecikme süreleri var. Bu problemin üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Tünelin gecikme süresi tünel içerisinde gecikme süresi en fazla olan bağlantınınki kadardır. Fakat, QoS tanımlaması ile uygulamaların hassaslığına bağlı olarak tünelde olması  ya da olmaması gereken bağlantılar belirlenebilir.