TEKLİF İSTEME
FORMU
0212 356 4646
iletisim@teslakom.com
Uygulama Alanları

Uçtan Uca VPN Bağlantıları

Uçtan Uca VPN Bağlantıları Şirket ağına evden veya yurt dışından bağlanmak ve operasyon alanlarından sisteme entegre olmak genellikle MPLS veya kiralık devre çözümleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler pahalı ve esnek olmayan çözümlerdir. Viprinet birden fazla internet bağlantısını birleştirerek şirketler için optimum çözüm sağlar.

Viprinet birçok xDSL ve 3G/4G bağlantısını bir araya getirerek profesyonel uçtan-uca bir VPN servisi sunar. Viprinet’in aksine geleneksel VPN erişim teknolojileri (Kiralık Devre, Noktadan Noktaya Devreler ve MPLS) hem çok pahalı hem de yavaştır. 

xDSL, 3G ve 4G bonding teknolojisi ile oluşan uçtan uca VPN servisinin faydaları:
•    Pahalı kiralık devre veya MPLS hatları yerine sıradan internet hatlarının kullanımı ile çok düşük aylık ücretler,
•    Viprinet bonding ile maksimum bant genişliği,
•    Farklı servis sağlayıcılardan temin edilen xDSL ve 3G/4G hatları sayesinde yüksek erişim sürekliliği seviyesi,
•    3G/4G hatları ile bağlantıyı yedekleme imkanı,

Kiralık devre, noktadan noktaya devreler ve MPLS'in modası geçti.
Uçtan uca VPN servisleri için yeni trend teknoloji: Bonding !


IT desteği veya haberleşme ihtiyacı olmadan operasyonuna devam edebilen çok az sayıda şirket kaldı. Şirketler bir bölgenin, ülkenin veya dünyanın çeşitli yerlerinde yapılanınca haberleşme daha da önemli hale geldi. Şehir merkezlerinde kiralık devre, noktadan noktaya devre ve MPLS gibi altyapılar kullanılabilirken, şehirden uzaklaştıkça ücretler yukarıya çıkmakta ve bazı lokasyonlarda altyapı dahi bulunamamaktadır. Servis Seviyesi Anlaşmaları (SLA) imzalansa bile kiralık devre ve MPLS gibi altyapı hizmetleri %98,5 gibi düşük erişim sürekliliği seviyesi sunarlar.

Viprinet bonding çözümleri tüm bu dezavantajlar ortadan kaldırılıyor. Ucuz ve sıradan sabit ve mobil erişim altyapılarını (ADSL, VDSL, Kablo, 3G, 4G) bir araya getirilerek hızlı, kesintisiz ve güvenilir uçtan uca VPN servisleri oluşturulabilir. Üstelik kiralık devre ve MPLS ile kıyaslandığında çok daha uygun maliyetlerde çözüm bulunabilir. Kesintisizliğin garantisi için genellikle sabit ve mobil 3G/4G hatlar bir arada kullanılır.

Örneğin, 3 adet 8 Mbps/1 Mbps ve 2 adet 4 Mbps/1 Mbps ADSL hattını Viprinet ile birleştirdiğimizi düşünelim. Bu durumda, download bant genişliği olarak 28-29 Mbps (toplam bant genişliğinin %10-15’i bonding işlemleri için harcanır), upload bant genişliği olarak da 4-4,5 Mbps elde ederiz. Üstelik, bu hatları farklı operatörlerden temin ederek kesintisizlik ve yedeklilik sağlarız. 

Yukarıdaki örnekte, 3G/4G hatları sadece yedekleme amaçlı kullanılırsa, bireysel data paketleri (5-10 GB) yeterli olacaktır. Ancak bu mobil hatlar gerçek zamanlı veri göndermek amacıyla kullanılacaksa daha yüksek kapasiteli kurumsal data paketlerine sahip olmak gerekecektir. Mobil hatlar bize 3G’de 7-8 Mbps’lik 4G’de ise 30-35 Mbps’lik ek bant genişliği sunacaktır. Farklı cihaz konfigürasyonları ile mobil hatların ne zaman kullanılabileceği programlanabilir.

Tartışılmaz bir gerçek var ki yukarıdaki örnek senaryo, gerek sağladığı operatör yedekliliği gerekse de yüksek bant genişliği ile uçtan uca VPN için eşsiz bir alternatiftir.