TEKLİF İSTEME
FORMU
0212 356 4646
iletisim@teslakom.com
Uygulama Alanları

Araçlarda Genişbant İnternet

Araçlarda Genişbant İnternet Viprinet Bonding sayesinde birden fazla kablosuz bağlantıyı tek bir hat gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede otobüs, vapur, tren gibi toplu taşıma araçlarında ihtiyaç duyulan yüksek bant genişliklerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ambulans ve polis araçlarından görüntü aktarabilir, farklı operatörlere ait bağlantıların birleştirilmesi sayesinde yedeklilik de sağlarsınız. Viprinet ile mobil araçlar için profesyonel, güvenilir ve kesintisiz bir WAN bağlantısı kurabilirsiniz…


Hız sınırlaması olmadan veri bağlantısı

Başarılması en zorlu WAN bağlantılarından bir tanesi mobil araçlarda yüksek bant genişliğinde, güvenilir ve kesintisiz erişim sunmaktır. Bu gibi senaryolarda 3G, 4G veya uydu bağlantısı tercihler arasında yer almaktadır. Bu bağlantıların tamamı farklı kombinasyonlarda Viprinet ile birleştirilebilir.

3G, 4G veya uydu bağlantılarını birleştirerek araçlarda WAN bağlantısı elde etmenin faydaları:
  • Mobil araçlar yüksek hızlı bağlantılarla iş süreçlerine direk olarak entegre olabilir,
  • Satış temsilcileri veya araçlarda görevli personel her zaman ve her yerde mobil ofislerini beraberinde götürürler,
  • Yolcu taşımacılığı hizmetlerinde yolculara geniş bant internet bağlantısı sunulur,
  • Farklı operatörlere ait 3G ve 4G hatlar birleştirilerek kapsama alanı maksimuma çıkarılır,
  • Özel mobil araç routerları ile araç içindeki kablosuz terminaller için data bağlantısı sunulur,
Araç içindeki LAN ve WIFI bağlantısından gelen veri akışı, Multichannel VPN Router tarafından şifrelenir ve mevcut olan internet hatları üzerine dağıtılır. Şifrelenmiş veri akışı, servis sağlayıcıların ağları üzerinden geçerek bir veri merkezinde konumlandırılmış olan Multichannel VPN Hub’a ulaşır ve burada şifreleri çözülerek, birleştirilir. Bu işlem aynı zamanda, Multichannel VPN Hub’dan Multichannel VPN Router’a doğru da gerçekleşmektedir.

Araçlarda genişbant WAN bağlantısı: 3G ve 4G hatları birleştirerek sorunu ortadan kaldırıyoruz

Farklı sabit lokasyonları güvenli ve kesintisiz olarak birbirine bağlamak yeterince zor bir işlem iken, bu lokasyonların mobil olduğu durumda çözülmesi gereken problem daha da zorlaşmaktadır. Bu bağlantı, araç ister mobil ister park halinde olsun her daim aktif olmalıdır. Bu ancak 3G ve 4G hatları birleştirerek mümkün olabilir.

Peki ama nasıl? Mobil araçlarda bağlantı sağlamaya çalışırken ilk karşılaşılan zorluk mobil haberleşmenin karakteristik sorunlarıdır. Mobil haberleşme farklı standartlarda, farklı frekanslarda ve farklı anten teknolojileri ile sunulmaktadır. Mobil sinyaller yüksek tepelerden, binalardan ve çeşitli engellerden ciddi olarak etkilenmektedirler.

2G, 3G, 4G standartları arasında sürekli ve kesintisiz aktarma

Hareket halindeki bir araçta bulunan WAN bağlantısının farklı mobil hücreler ve farklı standartlar arası sürekli aktarma yapması baş edilmesi zor bir engel olarak ortaya çıkar. Bir 2G/3G ağında GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSPA, HSPA+ gibi farklı standartlar olabilir. Bunun üzerinde bir de 4G’nin katıldığını düşünürsek her şey daha da karmaşık hale gelir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, servis sağlayıcıların kapsama alanlarından oluşabilecek boşluklar durumu içinden çıkılamaz bir hale getirebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı güvenilir ve kesintisiz bir mobil WAN bağlantısı için farklı operatörlerden sağlanan hatların birleştirilmesinden başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır.
 
Viprinet genişbant mobil araç router’ı her koşulda çözüm sağlar

Viprinet 4 farklı mobil operatörün erişim hatlarını birleştirmeye olanak veren özel mobil araç router’ları tasarlamıştır. Bu sayede erişimde kesintisizlik ve güvenilirlik sunar. Aynı araç içerisinde birden fazla router birleştirilerek 4 farklı hat sayısı, 8 ve 12'ye artırılabilir. 3G ve 4G standartlarını destekler. Bu cihazlar araçlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlandığı için kolayca kurulur. Geniş bir çalışma sıcaklığı aralığına sahip olduğu için her mevsimde çalışır, darbeye ve sarsıntıya karşı dayanıklıdır. 10-15W gibi düşük enerji tüketimine sahiptir. İlave olarak entegre kablosuz erişim noktası ile araç içinde kablosuz internet imkanı sunar. Bu özellikleri ile araç içinde WAN bağlantısı için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılar.

Sadece Viprinet ile mobil araçlar için profesyonel bir WAN bağlantısı kurabilirsiniz…!